Gazpacho de roșii

4 portii

30 min

mică

Când temperatura crește, Bunica are o rețetă care te răcorește. Ai nevoie de câteva legume de sezon și jumătate de oră pentru a prepara o supă gazpacho proaspătă și aromată. Gazpacho este o rețetă de origine spaniolă, dar Bunica a reinterpretat-o cu mult gust. Secretul? Legumele coapte dau și mai multă savoare. Uite cât e de simplu să prepari un prânz apetisant.

Ingrediente

  • 600 g ardei gras roșu
  • 400 g roșii
  • 150 g ceapă
  • 4 căței de usturoi
  • 1-2 castraveți
  • 2 linguri oțet
  • 400 ml suc de roșii
  • 20 g pătrunjel
  • 80 ml apă rece (opțional)
  • 2 linguri Untdelemn de la Bunica Omega 3
  • sare și piper după gust
  • pâine prăjită (pentru servire)

Cum se prepară?

  1. Spală ardeiul, curăță-l, taie-l în fâșii mari și coace-l pe grătar sau în tigaia grill până începe să se ardă coaja. Lasă-l puțin la răcit și curăță-l.
  2. Preîncălzește cuptorul la 180 °C. Spală roșiile, curăță ceapa și usturoiul și pune-le la cuptor într-o tavă cu hârtie de copt pentru 20 de minute.
  3. Spală, curăță castraveții și taie-i în bucăți mari. Acum pune toate ingredientele într-un blender, adaugă sare, piper, pătrunjel, oțet, ulei, suc de roșii și mixează totul.
  4. Toarnă supa într-un bol sau într-o caserolă și las-o în frigider la răcit.

Supa gazpacho se savurează rece, în cele mai caniculare zile, cu baghetă proaspătă sau pâine prăjită.

Alte articole

Ciorbă rădăuțeană
Supă cremă de conopidă
Supă de mazăre